HOME   |  ORIGINALS   |  ART PRINTS  |   SIGNATURES   |   CV   |   CONTACT   |   LINKS   |  GLOSSARY

















    Born on 22 March 1910 in Wola Duchacka, in Krakow. He graduated from the Infantry Cadet Officers’ School and was commissioned. In 1934, as an infantry officer, he completed a Flying Training Course for the Junior Air Officers in the Air Force Officers Training Centre in Deblin. He was the transferred to the air force and posted to the 2nd Air Regiment in Cracow. In 1935 he completed the Advanced Flying Training Course in Grudziadz. In 1938 he became a flying instructor and the leader of a training platoon in the Air Force Cadet Officers’ School in Deblin. In September 1939, together with a group of cadet officers he crossed the Romanian border. He reached France, and later Britain. There he underwent conversion training, and was posted to No. 308 (Polish) Squadron. From May 1941 he commanded 'A' Flight in this squadron. On 22 July 1941 he was credited with a Me 109 destroyed, on 29 August 1941 with another Me 109 as damaged, on 21 September 1941 with one more Me 109 destroyed and on 21 October with two Me 109s destroyed. On 9 November 1941 he became the commander of No.315 (Polish) Squadron. He was credited with another Me 109 destroyed on 8 December 1941. He commanded the squadron till 6 May 1942, and then he became the commander of the 1st Polish Fighter Wing. On 26 July 1942 he was credited with an FW 190 destroyed. On 26 January 1943 he collided with his wingman over France. He was taken prisoner, and remained in the POW camp Stalag Luft III in Zagan till the end of the war. After liberation he returned to Britain. He underwent refreshment practice at No.61 OTU in Keevil, and from 1 February 1946 he was an operations officer at No.11 Group HQ. He died on 11 November 1978.

 

 

 

His decorations included

the Silver Cross of Virtuti Militari  No (09267)

the Cross of Valour and two Bars

the Distinguished Service Order

the Distinguished Flying Cross

 

 

 




                      22.07.1941      Spitfire IIB  ZF-F    (P8320)    308 dyw                  1-0-0 Me 109

                           29.08.1941      Spitfire IIB  ZF-J    (P8516)    308 dyw                   0-0-1 Me 109

                           21.09.1941      Spitfire VB  ZF-?    (W3820)   308 dyw                   1-0-0 Me 109

                           24.10.1941      Spitfire VB  ZF-J     (AB930)    308 dyw                  1-0-0 Me 109

                           24.10.1941      Spitfire VB  ZF-J     (AB930)    308 dyw                  1-0-0 Me 109

                           08.12.1941      Spitfire VB  PK-C    (AB931)    315 dyw                  1-0-0 Me 109

                           26.07.1942      Spitfire VB  JH-J     (EN916)    1 Wing                     1-0-0 Fw 190












Piotr Górka © 2007