HOME   |  ORIGINALS   |  ART PRINTS  |   SIGNATURES   |   CV   |   CONTACT   |   LINKS   |  GLOSSARY










     Born on Born on 4 October 1906. In June 1926 he passed the final certificate exams in a secondary school in Brzezany. He decided to join the air force. He completed general military training at the Infantry Cadet Officers’ School at Ostrów Mazowiecki, and served with the 48th Infantry Regiment. In November 1927 he joined the Air Force Officers’ School in Deblin, and he was commissioned as an observer on 15 August 1929 as the second best. He was posted to the 6th Air Regiment in Lwów, where he then served with the 61st Combat Flight. In 1932 he completed flying training at the Air Force Officers Training Centre in Deblin, and then at the Advanced Flying Training School in Grudziadz. He served as a pilot with the 2nd Air Regiment in Kraków. He flew in the ”Bajan three” a display team famous for sophisticated aerobatics, led by Capt. Jerzy Bajan. On 1 February 1936 he took command of the 122nd Fighter Flight, and in November 1936 of the 123rd Fighter Flight. On 25 November 1938 he was transferred to the Air Force Training Centre No.1 in Deblin. He was a flying instructor and the commander of the 3rd Training Flight in the Air Force Cadet Officers’ School. In September 1939 he fought within the so-called Deblin Group. He reached France via Romania. There he led the 1st Flight in the Polish I/145 Fighter Squadron 'City of Warsaw'. On 8 June 1940 he was credited with a Me 110 destroyed and on 9 June 1940 with a Do 17 shared destroyed (1/3 of a kill). After the armistice he was evacuated to Britain. He arrived there on 12 July 1940, and already on 20 August 1940 he was posted to No. 302 (Polish) Squadron 'City of Poznan'. With this unit he fought in the Battle of Britain. On 8 November 1940 he crash landed a battle-damaged aircraft. On 23 December 1940 he was awarded the Cross of Valour. On 6 March 1941 he was posted to No. 317 (Polish) Squadron 'City of Wilno' as a flight commander. On 1 September 1941 he took command of No. 306 (Polish) Squadron 'City of Torun'. On 27 September 1941 he was credited with an Me 109 damaged and on 30 December 1941 with an Me 109 destroyed. On 14 April 1942 he was shot down and killed by a German fighter in his Spitfire V AB182.

 

 

 

 

His decorations included

the Cross of Valour

 



1940.06.08           1-0-0 Me 110

1940.06.09         1/3-0-0 Do 17

1941.09.27           0-0-1 Me 109

1941.12.30           1-0-0 Me 109





Piotr Górka © 2007