HOME   |  ORIGINALS   |  ART PRINTS  |   SIGNATURES   |   CV   |   CONTACT   |   LINKS   |  GLOSSARY











     Born on 18 May 1920 in Trzebina Poland. In begining 1939 he joined the Air Force Cadet Officers’ School in Deblin. On 17 September 1939 he was evacuated to Romania and then to France. After the armistice, in June 1940 he moved to Great Britain. On 7 May 1941 he was assigned to 605 Sqn then 22 Jun to 315 Sqn (Polish). After his first combat tour from 24 August 1943 he was an instructor at 58 OTU. From 1 March 1944 in 317 Sqn, and on September 1944 he became a flight commander in No. 302 (Polish) Fighter Squadron City of Poznan, and in January that year as operation officer in 131 Fighter Wing. In September 1945 he took over the command of a flight in No. 308 (Polish) Fighter Squadron City of Krakow He flew 300 operation and combat sorties. He returned to Poland on 22 July 1946. He died on 26 September 2012 at Zielona Gora.

 

 

 

302 Squadron (City of Poznan)

308 (Polish) Squadron (City of Krakow)

315 Squadron (City of Deblin)

317 Squadron

605 Squadron RAF

 

 

 

His decorations included

the Silver Cross Virtuti Militari

the Cross of Valour and two Bars.

the Distinguished Flying Cross

and many others













Piotr Górka © 2007