HOME   |  ORIGINALS   |  ART PRINTS  |   SIGNATURES   |   CV   |   CONTACT   |   LINKS   |  GLOSSARY

















   Born on  13 July 1913 in Kijów. His grandfather participated in the January Uprising for which he was sent into exile. When Polish troops occupied Kijów, Olszewski’s two elder brothers joined the Polish Army. He himself arrived to Poland with parents in 1922. He graduated from the Technical Railway School in Warsaw, and joined the Engineer Cadet Officers School in Modlin. In 1936 he was assigned to military aviation, to a training flight of 4 Air Wing in Torun. In September 1939 he flew six reconnaissance sorties. He went to Romania, France, and finaly he got to Great Britain, where at first he flew in an anti-aircraft artillery co-operation unit (2 AACU). On 8 September 1941, he was assigned to No. 315 (Polish) Fighter Squadron  City of Deblin. He served there for a year, and then he was posted to No.603 RAF Fighter Squadron. Later he was assigned to No.54, and then to No.64 RAF  Fighter Squadrons on the Faeroe Islands. In July 1942 he returned to No. 315 Squadron. From there he was posted to 53 OTU as a head of final fighter training (in January 1944), and in April 1944 – to 61 OTU. He commanded a flight in No.302 (Polish) Fighter Squadron City of Poznan (from September 1944 till October 1944), and from October 1944 – a flight in No. 308 (Polish) Fighter Squadron City of Kraków. On 24 February 1945, Ignacy Olszewski was appointed as the commander of No. 302 Squadron. On 14 March 1945 he was shot down over the Netherlands. Thanks to help of the resistance movement he managed to avoid German captivity, and return to his unit. From 1 July 1945 till 30 July 1946 he was the commander of No. 308 Squadron. During his air service he flew in 160 combat sorties, on 1 January 1945 he shot down a Fw 190 aircraft. He returned to Poland in November 1946, In 1957 he returned to military aviation. He was the organizer and the first head of the Flight Safety Department in the Air Force HQ. He was promoted to group captain. In 1968 he retired from air force. He died on 16 September 2004 in Warsaw, and was buried at the Powazki Cemetery. 

 

 

 

His awards included

the Silver Cross of Virtuti Militari,

the Cross of Valour and two Bars,

and the British Distinguished Flying Cross.

After the war he was awarded 

the Commander’s Cross of Polonia Restituta

 




                     01.01.1945            SpitfireIX  ZF-O  (Mj342)              308 dyon            1-0-0 Fw 190




Piotr Górka © 2007