HOME   |  ORIGINALS   |  ART PRINTS  |   SIGNATURES   |   CV   |   CONTACT   |   LINKS   |  GLOSSARY









    Born on 27 November 1915 at Kodyma, son of Szymon and Jozefa Biernat. W 1933 he graduated from a secondary school at Dubno, and passed entrance exams at the Warsaw Technical University, but instead he commenced studies at the Diplomatic-Consular Faculty of the Diplomatic High School in Warsaw. In May 1934 he completed cat. A and B gliding course at Polichno, and in April 1935 a flying course at the initial military training at Luck. In 1936 he interrupted his studies and joined the Air Force Cadet Officers' School at Deblin. He was commissioned on 15 October 1938 and posted to the 142nd Fighter Flight of the 4th Air Regiment in Torun. In September 1939 he flew with the 142nd Flight in 'Pomorze' Army aviation. He described his memoirs from these combats in the book "Czarne Krzyze nad Polska" ("Black Crosses over Poland") published afterthe war. He went to Rumania, and then by sea do France. In January 1940 he went to Britain. He received service no. 76710. He underwent conversion training at No.6 Operational Training Unit at Sutton Bridge. On 3 August 1940 he was posted to the newly formed No. 302 Squadron, but on 12 August 1940 he was posted away to Blackpool. Two weeks later, on 26 August 1940 he was posted to No. 501 Squadron RAF, with which he then fought in the Battle of Britain. On 5 September 1940 he was shot down over Canterbury in Huricane V6644 SD-B, seriously wounded in his leg and badly burnt. Following hospital treatment he returned to No. 501 Squadron RAF. On 25 February 1941 he was posted to No. 306 Squadron as an operations room controller, and in late April he became a pilot of the squadron. On 15 August 1941 he was appointed the 'B' Flight commander. On 1 March 1942 he transferred to No. 316 Squadron as 'B' Flight commander. On 2 May 1942 he became the commander of No. 317 Squadron. From November 1942 he was an instructor at No.58 Operational Training Unit, Balado Bridge. On 28 January 1943 he was briefly posted to the HQ of the 1st Polish Wing at Northolt. In February he was appointed as the deputy of W/Cdr Tadeusz Rolski, the commander of the Polish Combat Team. At this post he took part in the African campaign from March until June 1943. He then volunteered to fly with an RAF unit in the Mediterranean and on 30 June he was posted to No. 601 Squadron RAF, which he subsequently commanded from 15 July until 20 October 1943 (becoming the second Pole to command a British squadron). Upon return to Britain, from October he served at RAF Northolt Station HQ. On 12 December 1943 he became the leader of No. 131 (Polish) Wing. From 4 April to 12 July 1944 he led No. 133 (Polish) Wing. In October 1944 he went to study at the Command and General Staff College, Fort Leavenworth, USA. Upon return he was posted on 25 February 1945 as a staff officer to No. 11 Group RAF, but on 19 March 1945 he was reposted to the HQ No. 133 (Polish) Wing. From February 1946 he was staff officer at the HQ British Air Froces of Occupation in Germany. On 8 June 1947 he returned to Poland and in July of that year he commenced service with the 'People's Polish Air Force' He was the Piloting Technique Inspector at the Air Force HQ. On 4 June 1948 he was arrested under fabricated charges of spying. He was sentenced to death, and spent almost eight years in prison. On 11 April 1956 the Supreme Military Court released and rehabilitated him. In 1957 he returned to the air force. He held many important posts. Later he was active in sports aviation, he became the Secretary General and the Vice-President of the Polish Aero Club. In October 1988 he was promoted to the rank of general. He died on 12 November 2004 and was buried on 19 November at the Powazki Military Cemetery in Warsaw.

 

 

 

His decorations included

the Silver Cross of Virtuti Militari (no. 8996)

the Golden Cross of Virtuti Militari (no. 32)

the Cross of Valour and three Bars,

the Distinguishet Service Order,

the Distinguished Flying Cross and two bars (as the only Pole and one

of just nine WW2 pilots to earn the DFC three times).








1939.09.02    142 Esk. P.11c                                                                             2-0-0 Do 17

1939.09.03    142 Esk. P.11c                                                                      1 1/4-0-0Hs 126

1939.09.04    142 Esk. P.11c                                                                          0-0-1/3 Do 17

1939.09.04    142 Esk. P.11c                                                                            1-0-0 Ju 87

1940.08.30    501 Sqn Hurricane I   P2760      SD-B            11:20                   1-0-0 He 111

1940.08.30    501 Sqn Hurricane I   P2760      SD-B            16:50                   0-0-1 He 111

1940.08.31    501 Sqn Hurricane I   P5194      SD-J             13:15                  1-0-0 Me 109

1940.09.01    501 Sqn Hurricane I   N2329      SD-K            14:45                  0-0-1 Me 110

1940.09.02    501 Sqn Hurricane I   V7230      SD-H            08:50                  2-0-0 Me 109

1940.11.08    501 Sqn Hurricane I   V6723                          13:40               2/3-0-0 Me 109

1941.07.24    Dyon 306 Spitfire IIB  P8549      UZ-K            15:25                   1-0-0 Me 109

1941.08.19    Dyon 306 Spitfire IIB  P8531      UZ-Y            10:55                   1-0-0 Me 109

1941.08.21    Dyon 306 Spitfire IIB  P8531      UZ-Y            14:00                   0-1-0 Me 109

1941.09.17    Dyon 306 Spitfire VB                  UZ-N            14:35                   2-0-0 Me 109

1942.04.10    Dyon 316 Spitfire VB  BL646      SZ-R            17:40                   1-0-0 FW 190

1942.04.25    Dyon 316 Spitfire VB  W3718     SZ-S            14:30                   0-0-1 Me 109

1942.05.03    Dyon 316 Spitfire VB  BL646      SZ-R            16:05                   0-1-0 FW 190

1943.03.28    PFT Spitfire IX            EN459      ZX-1            10:15-11:20          1-0-0 Ju 88

1943.04.02    PFT Spitfire IX            EN459      ZX-1            15:25-16:20         1-0-0 Me 109

1943.04.04    PFT Spitfire IX            EN315      ZX-6            09:20-09:50         

1943.05.06    PFT Spitfire IX            EN267      ZX-5            07:15-08:40         0-0-1 Me 109

1944.06.24   133 Wing Mustang III FZ152      SS              12:05                     2-0-0 Me 109









W/Cdr Stanislaw Skalski in his Mustang III "SS"







INTERVIEW WITH KRZYSZTOF KOLBASIUK A POLISH ACTOR WHO RECALLS

GEN.STANISLAW SKALSKI.

(ONLY POLISH VERSION , 3 PARTS)



http://www.dailymotion.com/video/xc5oin_krzysztof-koybasiuk-o-stanisyawie-s_shortfilms#.UP0m5ieZS8A



http://www.dailymotion.com/video/xc5oin_krzysztof-koybasiuk-o-stanisyawie-s_shortfilms?search_algo=2#.UP0jECeZS8A


http://www.dailymotion.com/video/xc6fd1_wspomnienia-krzysztofa-koybasiuka-o_shortfilms?ralg=meta2-only#from=playrelon-1


Piotr Górka © 2007